Więcej o rasie

Oryginalna nazwa: Norsk Elghund Grå – norweski pies na łosie

Grupa V FCI: Szpice i psy ras pierwotnych, sekcja 2: Nordyckie psy myśliwskie

Elkhund szary to bardzo stara, norweska rasa psów myśliwskich użytkowanych do polowań na dużą zwierzynę, w szczególności łosie i niedźwiedzie a także jako stróż i pies pociągowy. Są to psy odważne i nieugięte, jednak chętnie współpracujące z człowiekiem, co sprawia, że nadają się do różnego rodzaju zadań. W krajach skandynawskich a także w Czechach, nadal wykorzystuje się wspaniałe nosy elkhundów, ich donośny głos i dynamikę na polowaniach.

Elkhund łatwo przystosowuje się do trybu życia opiekuna, jeśli ten dba o zaspokojenie jego naturalnych potrzeb, dlatego kupując psa na łosie jako psa dla rodziny, należy mieć plan na zastąpienie mu pracy psa myśliwskiego. Radość sprawią mu długie wędrówki, wspólne bieganie, ciągnięcie roweru czy sanek, różnego rodzaju praca węchowa czy szkolenie. Po takich atrakcjach, w domu (a nawet mieszkaniu), będzie niekłopotliwym współlokatorem.

Pies ten uczy się szybko, szkolenie go to prawdziwa przyjemność. Podobnie jak inne rasy szpiców i psów pierwotnych, jest interesowny. Robota albo musi być bardzo ekscytująca (np. polowanie, poszukiwanie/tropienie, bieganie w zaprzęgu) albo musi się opłacać (dostęp do zasobów takich jak jedzenie, zabawa, wolność itp.), w przeciwnym razie trudno o pełne zaangażowanie.

Na oddanie i posłuch u elkhunda trzeba sobie zapracować, nie są to bowiem psy ślepo wpatrzone w człowieka. Jak to osiągnąć? Pracą nad sobą i psem od dnia odbioru pupila z hodowli.

Szczekanie

Norweski pies na łosie szczeka. Sporo szczeka, albowiem tego właśnie wymagano od niego na polowaniach i podczas pilnowania obejścia. Ktoś wywiesił kołdrę na balkonie piętro wyżej? Elkhund szczeka. To tylko kołdra? Co z tego, wczoraj jej tu nie było – alarm! Domofon dzwoni dzisiaj po raz setny – elkhund niestrudzenie szczeka.  Kurier pozostawił dla Ciebie paczkę w ogrodzie – elkhund szczeka (przecież wcześniej jej tu nie było!). Obcy w domu – oooj elkhund bardzo szczeka.

Czy to oznacza, że jest nieprzyjazny? Nic bardziej mylnego. Ten pies to dusza towarzystwa. Lubi ludzi, lubi inne zwierzęta, zachował jednak w sobie naturalną dla psa stróżująco-myśliwskiego czujność i podejrzliwość. Jeśli zapewniłeś swojemu elkhundowi prawidłową socjalizację, przyłożyłeś się do jego wychowania i odpowiednio przedstawiasz go swoim gościom, szybko zaakceptuje tych, których Ty akceptujesz, wielu z nich nawet polubi.

Nieprzekupny

Inteligentny elkhund, choć jest łasuchem, nie da się przekupić jedzeniem. Jeśli ktoś mu się nie podoba to się nie podoba i nie zmieni tego byle smakołyk. Z poczęstunku owszem, skorzysta ale zaraz jeszcze głośniej oszczeka delikwenta. Z obcą osobą dobrowolnie nie oddali się od opiekuna, komendy również najchętniej wykona wydane przez właściciela.

W grupie

Życie elkhunda w grupie psów jest możliwe. W stadzie żyje zgodnie, jednak nie pozwoli on sobie „wejść na głowę” a gdy zauważy bójkę, chętnie dołączy. Wobec obcych psów ciekawski, lecz kontroluje zasoby.

(…)

Budowa naszej strony Internetowej wciąż trwa – dalsza część opisu wkrótce. Zaglądaj do nas a będziesz na bieżąco 🙂